Välkommen till ”nya” hemsidan!

 i Klubben

Kalmarvolleys nya klubbmärkeI samband med klubbens 50-årsjubileum har klubben beslutat att ”uppgradera” klubbens grafiska profil. Det hela börjar med att klubben får ett nytt klubbmärke. Den nya sköldsymbolen innehåller den ”gamla” Kalmar-slott-silhuetten, och klubbens färger rött och blått som finns inskrivna i klubbens stadgar.

I samband med bytet av klubbmärke förändrar man också utseendet på hemsidan. Klubbens färger och nya klubbmärke ska synas tydligt, och hela sidan ska förhoppningsvis ha en attraktiv design.

Dessutom kommer klubben att erbjuda sina medlemmar nya klubbkläder som innehåller den nya symbolen. Dessa kläder kommer bl.a. finns till försäljning under 50-årsjubileumsdagen.

Besökare på hemsidan får ha överseende med att en ny hemsida kan ha vissa ”barnsjukdomar”. Dessutom är det många avdelningar på hemsidan som fortfarande inte genomgått uppgraderingen. Det är dessutom en del nya funktioner som ska implementeras.

Kontakta oss

Ingen är här just nu, men skicka gärna ett meddelande.