Träningstider för Kalmar Volley 2015

 i Beachvolley, Träningsgrupp

Nu är årets klubbträningstider inbokade i bokningssystemet och följande är det som gäller:

Klubbens träningstider är som vanligt förlagda till tisdagar (med start 30/6) och torsdagar (med start 21/5) kl. 17:00-19:00. Vi har inga ledare på plats utan istället är det följande som gäller för spel:

Plan 1 – Damspel och damhöjd (2,24m) och det är matchspel som gäller

Plan 2 – Herrspel och herrhöjd (2,43m) och det är matchspel som gäller

Plan 3 – Flexibel näthöjd och här är det reserverat för de som har licens att tävla, det finns möjlighet att köra övningar eller spela på denna planen beroende på hur många deltagare som är med. Det kommer inte att vara någon ledare som håller träning så de som deltar ansvarar själva för att ta fram lämpliga övningar. Öppet för såväl herrar som damer med licens.

Plan 5 – Herrhöjd (2,43m) och det är Paradise som gäller

För att delta på klubbens träningstider MÅSTE man betala medlemsavgift. Detta sker via Payson och då har man också rätt att boka egna planer hela sommaren. Se http://www.kalmarvolley.se/bli-medlem-2/ för instruktion om hur man går till väga för att bli medlem. Det kommer att ske medlemskontroller under sommaren.

Frågor besvaras på beach@kalmarvolley.se

Kontakta oss

Ingen är här just nu, men skicka gärna ett meddelande.